- Ostatní

Názvy lišek

30. prosince 2009 v 14:14 | Foxí
Latinsky : Vulpes vulpes
Angličtina : Red fox
Čeština : Liška obecná
Dánština : Ræv
Esperanto : vulpo ordinara
Francouzština : renard
Holandština : Vos
Chorvatština : riđa lisica
Italština : volpe
Němčina : Rotfuchs
Rumunština : vulpe
Ruština : lisica obyknovennaja
Slovenština : líška obyčajná
Španělština : zorro rojo
Zdroj

Chov

30. prosince 2009 v 14:02 | Foxí

Lišky můžeme chovat v párech. Pro chov jsou vhodné malé výběhy nebo kotce. Pro jeden pár postačuje klec o rozměrech 3x5 metrů, dokonale zabezpečená proti podhrabání. Vzhledem k jejich pohyblivosti je však vhodnější větší. Na ukrytí jim poskytneme zateplenou boudu 70x100x60cm (ŠxDxV). Na jedno zvíře musíme počítat s jednou budkou.
Samice je březí 51-55 dnů. K porodům nejčastěji dochází v dubnu a květnu. Rodí až 13 mláďat, obvykle jich však bývá 4-7. Samce při odchovu obvykle neodstavujeme, neboť samici pomáhá s odchovem mláďat. Hlídá noru, nosí a vyvrhuje potravu mláďatům. Liščata vidí za dva týdny, po jednom měsíci poprvé opouští noru. Matka je kojí asi 6-8 týdnů. V přírodě se osamostatňují ve věku 3-5 měsíců. V této době je také musíme odstavit od rodičů. Pohlavně dospívají v jednom roce, dožívají se 12 let.
Lišky krmíme míchanicí z mletého masa s rýží, ovesnými vločkami, těstovinami a mletou mrkví. V dostatečné míře dostávají biologické krmení: myši, potkany, morčata, jednodenní kuřata, slepice, ryby. Jako přídavek se podává tvaroh, vejce, psí suchary, termix, piškoty a ovoce. Potravu doplníme o vitamíny a minerálie. Krmíme je jednou denně a podáváme okolo 0.5 kg potravy na jeden kus. Jednou týdně je vhodné zařadit do jídelníčku hladovku, kterou vynecháme pouze při březosti a v době odchovu mláďat. V této době krmíme 2-3x denně.


Zdroj
 
 

Reklama